دل و خاک

(برای نقاشی‏ های علی نوری در گالری هنر، بابل)

گاه گاهی قدم برمی ‏داریم در ناخودآگاهی ‏مان، در لایه‏ های وجودی‏ مان، در انتهای بودن ‏مان. با این نگاه که آنچه هستیم باشیم، نه آنچه می‏ خواهند. در خودمان سرشار از زندگی می‏ شویم تا از بودن و شدن‏ مان دیگران نیز زندگی کنند.

لحظه ‏هایی هست که آنی می‏ گذرد، با این حال سال‏ ها رنگش بر پیراهن ‏مان می ‏ماند. دیدن نقاشی ‏های علی نوری از این جنس‏ هستند. هجدهم تا بیستم دی‏ماه امسال گالری هنر در بابل به مدیریت خانم آلیس ورشو میزبان نقاشی‏ هایی بود که از "دل و خاک" برآمدند. عنوان "دل و خاک" بر این نمایشگاه بازتابی بر دغدغه‏ ها و لحظات زندگی انسانی‏ ست که با خاک‏ های رنگی هرمز(جزیره‏ ای در جنوب ایران که خاکش بیش از 70 نوع رنگ درخود دارد) شکل گرفتند. با تنش‏ ها و فراز و فرود دوران ما جان یافتند و ناخواسته از درونی متلاطم خبر می دهند. این آثارِ کسی ‏ست که در زندگی ‏اش راه ‏های بسیار پیموده تا هنوز هم در ورطۀ آزمایش باشد. آزمودنی که زیستن می‏ طلبد، همچنان‏ که تجربۀ زندگی در آن موج می زند، خطای تجربه نیز در آن کم نیست.

محور اکثر تابلوها انسان است. گاه شعارگونه رخ می ‏نمایاند و گاه زیر لایه‏ های سادگیِ انتزاع پنهان می ‏شود. گاه به تنهایی همه حجم تابلو را دربر می‏ گیرد و گاه بخش کوچکی از آن می‏ شود. در برخی نیز با حیات نباتی و حیوانی آمیخته می‏ گردد تا پرسشی باشد بر چرایی و چگونگی این حیات. بکارگیری تکنیک کولاژ و همنشینی مواد مختلف در تابلوها (اعم از ترکیب خاک با سنگ، گوش‏ ماهی، نوار ظبط صوت، درب نوشابه، آرم کوکاکولا، پول، آمپول، برگه های شارژ ایرانسل و دیگر مواد دور ریزِ مصرفی و ...) ذهنی جستجوگر و شاعر می ‏سازد، که واژگانِ تصویری ‏اش از همین حاضر آماده ‏های مصرفی ‏اند. کمی نزدیک‏تر به زندگی همه ما امروزی‏ ها. در این همنشینی‏ ست که به ابعاد نگاه نقاش نزدیک می شویم. به محیط زندگی‏ اش و به آنچه انتخاب می‏ کند تا بنمایاند. ابعاد متفاوت در تابلوها نیز تنوعی ‏ست که هم در گویش و نگاه او دیده می ‏شود و هم در ترکیب مواد مختلف بر تابلوها خود را نشان می ‏دهد. نتیجۀ این دست ‏آورد هر چه بود بر ما و بر نگاه نقاش از خود گذشت، تا شروعی باشد بر یافته ‏های بعدی. شروعی بر سادگی حضوری بی ‏انتها در جهان پیرامون.

 

حسین روانبخش

منتشر شده در روزنامه حرف، مازندران،

 سه‏ شنبه بیست و چهارم دی‏ ماه 1392


             

Welcome

Welcome to Hossein Ravanbakhsh's official website.This website contains a selection of Ravanbakhsh's artworks. He lives and works in Qaemshahr, Iran
 

Blog

برگزاریِ کارگاه یکروزهٔ انیمیشن
آشنایی با زمانبندی و تکنیک‌های انیمیشن | 01/14/2019

آموزشگاه آزاد هنرهای تجسمی دانه در نظر دارد در تاریخ ... بیشتر بخوانید

More Blog Entries