به بهانۀ
نمایشگاه انفرادی عکس های
حامد قاسمی
با عنوان آفرینش
 
پوستر اولین نمایشگاه انفرادی عکس های حامد قاسمی
جهت دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر بر روی تصویر پوستر کلیک فرمایید
زمانی در یکی از پیامک‏ هایی که به دستم رسیده بود خوانده بودم که یه کسایی یا یه چیزهایی توی زندگی ما به معجزه شبیه‏ اند. همه چیز را تغییر می‏ دهند و دگرگون می‏ کنند، پر از احساس‏ و هیجان ‏اند. این معجزه‏ ها که گاه دیگری هستند و گاه یک چیز، هم حال‏ مان را خوب می‏ کنند و هم مریض‏. با آنها ضربان قلب‏ مان بالا می ‏رود، از نگاه اطرافیان شیدا و متفاوت می ‏شویم. برای بعضی از ما این معجزه ‏ها از افراد زاییده می ‏شوند و برای برخی از نگاه، از چشم، از دوربین، از ثبت‏ های عکاسانه، از معاشرت‏ هایی از جنس سوم. از ذهنی که پر است و می‏ خواهد راهی برای برون‏ ریزی خود پیدا کند. از چیزی که به آن هنر می‏ گوییم، هنرِ عکاسی.
و در این بین اگر اهل طبیعت باشی، نمایشگاه آثارت هم می ‏تواند بوی طبیعت بدهد، بوی برگ‏ های پاییزی و پِهِنِ گاو، بوی بدن گوسفندان و گوزن‏ های عاشق، رنگ و بوی پنیر محلی کوهستان و نانی گرم که در خلوت یک منظره و افقی به گستردگی چشم ‏اندازهای البرز ثبت شده باشد و لحظه ‏اش در جنگلی تاریک و مه‏ گرفته یا که بر بلندای کوهستان‏ های نمارستاق و حوالی آمل گذشته باشد. چه خوب بود اگر می ‏شد صدای شغال‏ ها و گاوها و سگ‏ ها را نیز در آن شنید. صدای ترق تروقِ چوب‏ های در حال سوختن در آتشی که شب را روشن می ‏کند تا تصویر آسمان در کادر عکاس ماندگار گردد. یا به شکلی دیگر می ‏شد، در نمایشگاه، از اتفاقاتِ درون این طبیعت و حیات ‏وحش با خبر شد. یک تجربۀ چند وجهی از یک نمایشگاهِ عکاسی، که فضا و زمان در آن سیال‏ اند. چه تجربه‏ ای خواهد بود این تجربه ‏های نخستین برای هرکدام از ما، که از لذت و فره ‏بخشی وصف ناشدنی سرشارمان می‏ کنند. این چنین است که می ‏توان آن را به یک آفرینش تشبیه کرد. آفرینشی که جمع اضداد است و پر است از نادانسته‏ هایی برای اکتشاف‏ هایِ خلاقانه. بی‏ تردید این نخستین تجربه ‏ها به گذر زمان نیاز دارند.
برپایی اولین نمایشگاهِ انفرادی از مجموعه عکس‏ های حامد قاسمی در گالری «ایسو»ی شهرآمل، که از بیست ‏وششم تا سی‏ ویکم شهریورماه ۱۳۹۵ برگزار شد نیز، هم برای او نخستین تجربه بود و هم برای مخاطبان آثارش، که به تازگی با این نام آشنا می ‏شدند. همراهی با او به زمان نیاز دارد، به فضا و سکوت.
 
حسین روانبخش
مهرماه ۱۳۹۵
منتشر شده در دوماه نامۀ فرهنگی-ادبی بارفروش
شمارۀ یکصدوپانزده

Welcome

Welcome to Hossein Ravanbakhsh's official website.This website contains a selection of Ravanbakhsh's artworks. He lives and works in Qaemshahr, Iran
 

Blog

برگزاریِ کارگاه یکروزهٔ انیمیشن
آشنایی با زمانبندی و تکنیک‌های انیمیشن | 01/14/2019

آموزشگاه آزاد هنرهای تجسمی دانه در نظر دارد در تاریخ ... بیشتر بخوانید

More Blog Entries